Už jste také podlehli kouzlu tečkovaných zápisníků? Získal si už řadu příznivců. Pokud ho zatím neznáte, můžete si s námi Váš první bullet journal, jak se mu také říká vyrobit. Hodí se skvěle na kreslení, ale především slouží k plánování času a zapisování úkolů. Jeho podoba může být velmi minimalistická, ale i maximálně kreativní, prostě taková jakou ji budete chtít. Jeho obsah si  vytvoříte sami.

Co budete potřebovat:

kreativní papír galeria papieru vyšší gramáže 250g nebo scrapbookový papír
oboustranná lepicí páska nebo lepidlo, tavná pistole
kancelářský papír
gumička
nůž, tužka, pravítko
sešívací sponky
šablony k vytištění: tečkované listy do diáře, roční kalendář 2021


POSTUP:
 
1.     Začněte vytištěním vnitřních listů zápisníku. Stáhněte si tečkovanou šablonu a vytiskněte požadovaný počet listů (doporučuji cca 10). Přeložte každý na polovinu a vložte jednolivé, složené listy do sebe. Nyní můžete začít se zhotovením přebalu. Vyberte si papír, který se Vám líbí. Klidně formát A3, pokud máte, jeho velikost pak určuje výslednou velikost zápisníku.

Pozn. k formátu:  Pokud chcete zápisník ve formátu A5 budete potřebovat papír na přebalu ve formátu A3. Vyřežte si obdélník o velikosti 330 x 225 cm. Obdélník narýhujte uprostřed a poté narýhujte obě boční strany 1 cm od okraje a spodní okraj taktéž 1 cm od okraje, jak je tomu na fotografii níže. Černé přerušované čáry jsou naznačené rýhování, červené čáry označují stříhání.
Pokud zvolíte, jako výchozí formát přebalu papír A4, budete v následujícím kroku řezat vnitřní tečkované strany tak, aby vyhovovaly přeložené velikosti 135 x 185 cm.


     

 
2.    V dalším kroku je potřeba si naznačit body, které budou otvory pro následné vkládání sešívacích sponek. Naměřte cca 5 cm od horního i spodního okraje a vzdálenost  mezi otvory 1 cm. To stejné udělejte na tečkovaných vnitřních papírech a otvory propíchněte špendlíkem či jiným špičatým, ostrým předmětem

 

3.    Vložte tečkované papíry do přebalu, tak aby seděly otvory přes sobe. Vezměte si dvě sešívací sponky a obrňte se trpělivostí :) Chce to trochu cviku než se podaří všechno nasadit na nožičky sešívacích sponek. Lepší budou určitě sponky s delšími nožičkami, ale jde to i s normálními, které máte zrovna po ruce. Nejtěžší část máte za sebou. Zkontrolujte, zda jsou vnitřní listy  pěkně schované v přebalu, pokud je potřeba seřežte ještě přečnívající části.

 

4.     Otevřete zápisník na zadní straně a naznačte si otvory pro nasazení gumičky. 2,5 cm od pravého okraje a 3 cm od horního a spodního okraje. Vzniknou tak dvě místa, kde upevníte gumičku. Prořežte nožem úzké otvory podle velikosti gumičky, tak aby odpovídaly její šířce.
 
 
5.    Protáhněte gumičku vzniklými otvory a volné konce zafixujte nejlépe tavnou pistolí. Poté odstříhněte pruh ze stejného druhu papíru, jako je přebal o šířce 3,5 cm a na výšku bloku . Ten nalepíte na přes konce gumičky, aby bylo vše hezky začištěno.
 

 
6. Dostali jsme se do posledního kroku, kterým jsou kapsy na přední a zadní stránce zápisníku. Vystřihěte si dva obdélníky ze stejného nebo zcela jiného kreativního papíru Galeria Papieru o velikosti Vaší přední strany. Z jedné strany sestřihněte zešikma a vlepte dovnitř tavnou pistolí nebo lepidlem. Nechte zaschnout a je hotovo.

7. Můžete ještě dozdobit podle vlastních představ, např razítky s letopočtem na přední straně nebo jinými oblíbenými motivy. Já jsem zvolila ještě ozdobný okraj na hřbet zápisníku. 


Teď stačí vzít do ruky tenký černý fix a začít psát a tvořit obsah. Pokud chcete být ještě více kreativní vezměte k ruce fixy, pastelky, samolepky a rázem bude ze zápisníku umělecké dílo.