Většina z nás tráví více či méně času v kancelářském prostředí či u počítače, ať už jsme doma nebo v práci. Počítačová a kancelářská technika jsou v dnešní době nedílnou součástí našich každodenních aktivit, která ovšem přináší i mnohá negativa. Nepodceňujme proto péči o jejich povrchy, jelikož právě ony patří k místům s vysokou koncentrací nejrůznějších bakterií a mikrobů. Mezi nejznečištěnější povrchy patří telefony, počítačové klávesnice, počítačové myši.

Než začnete s čištěním těchto přístrojů, zamyslete se nad těmito otázkami:


1. Jaký přípravek preferujete?


VLHČENÉ UBROUSKY - ekonomické a efektivní řešení v dóze k okamžitému použití. Rychlé čištění. Nejsou napuštěné alkoholem, mají antistatický účinek, který omezuje usazování dalších nečistot a prachu.

+ klady - rychlé a efektivní čištění menšího znečištění a prachu, ideální na menší plochy
- zápory - při špatném zavření boxu mají tendenci vysychat, při silnějším znečištění je potřeba jich použít více, určené pro jednorázové použití


SPREJ NEBO PĚNA - ty naneseme v adekvátním množství na suchou utěrku a čistíme vertikální a horizontálními pohyby. Poté setřeme danou plochu čistou utěrkou dokud není povrch suchý. Co vybrat na čištění sprej či pěnu? Při aplikaci spreje je velkou výhodou, že ho nastříkáte na povrch či utěrku rovnoměrněji než pěnu. Pěna naopak nikde nestéká a nezkapává z povrchu, takže ideální pro vertikální plochy.

+ klady - účinné i na větší plochy a větší znečištění, poradí si i mastnotou
- zápory - je potřeba pořidit ještě utěrky a po použití ještě dosušit čistou utěrkou


2. Jaký povrch budete čistit?




MONITORY PC, OBRAZOVKY, LCD/ TFT/ PLAZMA - doporučená frekvence je 1-2 x týdně.
Na výběr máte z vlhčených ubrousků či spreje.
 






PLASTOVÉ ČI KOVOVÉ POVRCHY KANCELÁŘSKÉ A VÝPOČETNÍ TECHNIKY, PC
- doporučená frekvence čištění je 1 x měsíčně.
I zde je několik variant, z kterých můžete vybírat: vlhčené ubrousky, sprej či čistící pěna.





3. Hledáte něco speciálního?


STLAČENÝ VZDUCH hořlavý/ nehořlavý - k odstranění prachu a nečistot uvnitř počítače či hůře dostupných míst elektroniky a zařízení.
A jaký stlačený vzduch použít hořlavý či nehořlavý? Opatrní zákazníci volí z důvodu bezpečnosti a nejistoty raději nehořlavou variantu produktu. Nicméně cenový rozdíl mezi oběmi verzemi je značný. Pro který se tedy rozhodnout? Nehořlavý vzduch zvolte vždy, pokud budete čistit části pod napětím, vysoce vyhřívané plochy, stroje které nemohou být vypnuty z provozu či přístroje ve špatně větraném prostoru. Pokud potřebujete čistit za běžný okolností, v běžném kancelářském prostředí např. klávesnici počítače, tak postačí varianta hořlavá. Ušetříte tak řádově desítky korun!



 
ČISTÍCÍ SADA NA OBRAZOVKY - tady záleží na typu obrazovky, jaký potřebujeme čistit. Platí, že LED obrazovky a plazma vyžadují šetrné čištění a přístup. Jejich povrch je velmi náchylný na poškrábání. Rozhodně je nutné čistit monitor či obrazovku vypnutou. Čištění zahřáté obrazovky způsobuje šmouhy. Na samotné čištění doporučujeme speciální roztok ve spreji s velmi jemným hadříkem, který je dostatečně účinný i jemný zároveň.

ČISTÍCÍ SADA NA DOTYKOVÉ DISPLEJE - přístroje s dotykovým displejem neuniknou skvrnám a otisku prstů na povrchu. Nemluvě o tom, že si pokaždé před použitím přístroje určitě nemyjeme ruce. Proto není pochyb o tom, že je potřeba povrch čistit, co nejčastěji. Za prvé určitě potřebujete speciální mikrofázovou utěrku - jemnou, savou, nejlépe pratelnou. Doporučujeme čistit přístroj vždy vypnutý, nastříkejte čistící roztok na utěrku a jemně stírejte povrch. Následně dočištěte na sucho.



ODSTRAŇOVAČ ETIKET - slouží k účinnému odstranění nalepené papírové etikety, pásky, zbytky izolep z běžných ploch.