Čas věnovaný údržbě skartovačky se vám mnohonásobně vrátí, protože problémům je vždy nejlepší předcházet. Pravidelnou péčí zlepšíme její výkon a prodloužíme  i životnost. Připomeňme si hlavní zásadu z předchozího dílu: "nezapomínejte vysypávat naplněný odpadní koš a vizuálně kontrolujte, zda není vstupní štěrbina zahlcena odřezky." V následujícím článku se dočtete, jak se starat o řezný mechanismus.


Jak prodloužit životnost řezného mechanismu?
 
Každý nůž svým používáním ztrácí na účinnosti řezu a řezné nože u skartovačky nejsou výjimkou. Jedná se v podstatě o dva protiběžné řezné válce, které se svými břity dotýkají a tím dochází k provedení řezu. Pravidelným promazáním zajistíte trvalou kvalitu řezu a předejdete rychlému opotřebení. Pokud řezné nože nebudou promazány, může dojít ke snížení kapacity skartace a zvýšení hlučnosti stroje. K celkovému poškození řezného mechanismu rovněž přispívá opakované přetěžování a zahlcování skartovačky. Důležité tedy je skartovačku nepřetěžovat a brát v úvahu výrobcem doporučenou provozní kapacitu skartace či nutnou dobu chlazení uváděnou u menších typů.


Jak je to s nutností mazání? Které typy mazat a jak často?

V případě skartovačky s příčným řezem doporučujeme promazat nože po cca 20 minutách provozu nebo s každým vyprázdněním odpadní nádoby. Nože na proužky neboli podélný řez, nevyžadují žádné mazání, postačí občasné zapnutí bez skartace.


Jak na to?


Dříve jsme doporučovali nanést olej na list papíru a posléze jej skartovat. Takto se však na nože dostane jen malé množství oleje. Proto je vhodným způsobem přímá aplikace oleje na řezné nože. Naneste olej (zhruba v množství   1 polévkové lžíce) na nože po celé délce přes vstupní štěrbinu. Poté  stroj zapněte (bez skartování) na cca 3 sekundy přiložením listu papíru před čidlo, které se většinou nachází uprostřed vstupní štěrbiny. Papír při čištění neskartujte. Následně zapněte zpětný chod také na cca 15 sek. Olej by se tak měl dostat na celou plochu a do všech zákoutí řezných válců.


Jaký olej použít?


Jedná se o speciální čistící olej určený přímo k mazání skartovacích strojů. Olej je na bázi vazelíny a použití tohoto oleje neobnáší rizika za předpokladu dodržení běžných bezpečnostních opatření, jako je omezení kontaktu s kůží a zamezení vytváření olejových par a mlh v atmosféře. Nikdy nepoužívejte aerosoly či jiné hořlavé materiály nebo nádoby se stlačeným vzduchem.
Vhodný olej naleznete ve všech prodejnách či eshopech, kde prodávají skartovací stroje a jejich příslušenství.

Další možností, jak mazat řeznou jednotku je použití čistícího olejového papíru. Jeho výhodou je rychlost a snadnost použití. Stačí nejprve spuštěním zpětného chodu vyčistit řeznou jednotku a poté skartovat olejový papír běžným způsobem. Olejový papír se už o namazání postará sám. Je totiž napuštěn účinným množstvím čistícího oleje.

Některé modely skartovaček jsou již vybaveny systémem automatického mazání řezné jednotky (systém auto-oiler) , tam ruční mazání zcela odpadá.

Jak poznám, že něco není vpořádku?
 

Jakmile zjistíte zvýšený nebo nepatřičný hluk při skartaci nebo dojde ke snížení výkonu v počtu obvykle skartovaných listů. V tomto případě se obraťte na odborný servis a svěřte skartovačku odborníkům.


A dobrá rada na závěr?


Pokud nebudete skartovačku přetěžovat respektováním provozní kapacity skartace, vyprazďnovat pravidelně odpadní nádobu, neskartovat nevhodné materiály a mazat řezné nože bude Vám sloužit dobře a dlouho.
 

Mohlo by Vás zajímat:

 Techik radí: Jak pečovat o skartovačku? díl I.